Hızlı mı yürüyorsunuz, yoksa parmak ucunda mı? Yürüyüşünüzün, hakkınızda neleri ortaya çıkardığına inanamayacaksınız

Yürüyüş neyi ortaya çıkarır?

Küçüklüğümüzden beri yürüyoruz, bu yüzden yürümek tamamen kolay gibi görünüyor. Ancak yürümek sadece bacakları değil, tepeden tırnağa tüm vücudu kapsayan oldukça karmaşık bir süreçtir. Adımlar nasıl gidileceğinden çok, hakkınızda daha fazlasını ortaya çıkarabilir. Ayrıca sağlığınız hakkında da sinyaller gönderirler.

Hızlı tempo

65 yaş üstü kişiler üzerinde yapılan araştırmalar , hızlı yürümenin doğal ihtiyacının muhtemelen daha uzun yaşayacağınız anlamına geldiğini gösteriyor . Yavaş bir adımın , farkında bile olmadığınız bir takım sağlık sorunlarına neden olması muhtemeldir . Her zaman hızlı yürüyorsanız ve aniden yavaşlıyorsanız özellikle dikkatli olmalısınız.

Sola dönüyoruz

Gergin ve endişeli olduğunuzda düz yürüme olasılığınız azalır. Siz bunu pek fark etmeyebilirsiniz ama başkaları fark edebilir. Gözleri bağlıyken insanların yürüme hareketlerini gözlemleyen araştırmacılar, kişinin ne kadar stresli hissederse bilinçaltında düz ileri gitmek yerine o kadar sola döndüğünü buldu. Bunun nedeni stres ve kaygı altında beyninizin sağ tarafının şüphelerinizi ve korkularınızı yönetmek için çok “çalışması” olabilir .

Parmak ucunda yürüme

Küçük bir çocuğun dik yürümeyi öğrenirken parmak ucunda yürümesi normaldir. Ancak yaşlandıkça devam ediyorsa, Aşil tendonunuzun topuğunuzun yere rahatça temas edemeyecek kadar kısa olduğu anlamına gelebilir. Ancak aynı zamanda kas atrofisi gibi kas problemlerinin bir işareti de olabilir .

Gevşeyerek yürümek

Beklenmedik veya fark edilmeyen bir yaralanma topallığa neden olabilir , ancak aynı zamanda osteoporozun bir işareti de olabilir . Bir bacağınızı diğerine tercih ediyorsanız veya yürürken bacaklarınız zaman zaman çöküyorsa, eklemlerinizin zamanla aşındığı artrit belirtileri gösteriyor olabilirsiniz.

Bacaklar burkuluyor

Görünmez merdivenlerden çıkıyormuş gibi mi yürüyorsunuz ve bacaklarınız kırılıyor mu? Bu, bacağınızdaki bir sinirin yaralandığı anlamına gelebilir veya kas distrofisi veya multipl skleroz gibi bir sinir, kas, beyin veya omurga bozukluğunun belirtisi olabilir .

Eskisinden daha yavaş

Uzmanlar, yürüme hızınızdaki zaman içinde meydana gelen değişikliklerin Alzheimer hastalığının veya hafıza sorunlarının yaklaşmakta olduğunun belirtilerinden biri olabileceğini söylüyor. Düşüşün arkasında Alzheimer hastalığı varsa, hastalık ilerledikçe bu eğilim devam edecek.

Sallanarak yürüme

Ayaklarınızın üzerinde durabilmek için ileri geri mi sallanıyorsunuz? Alkol sorununuz olmadığını varsayarsak başınızı bir doktora kontrol ettirmeniz iyi bir fikir olabilir. Sallanarak bir yürüyüş, başınızı döndüren beyin hasarının bir belirtisi olabilir .

Karışık adımlar

Yavaş ve karışık adımlar, özellikle de 60 yaşın üzerinde bir erkekseniz, beyninizin “hareket” mesajını bacak kaslarınıza iletmede sorun yaşadığının bir işareti olabilir. Bu, dik duruşu etkileyen Parkinson hastalığından muzdarip kişilerin tipik bir örneğidir . İnsanlar, başladıkları hareketi sürdürmekte, ayrılmakta zorluk çekerler ve oldukları yerde tökezlerler. Yürürken, adımlar hacamatı andıracak kadar yavaşlama veya hızlanma olur.

Dengesiz yürüyüş

Dengesiz ve sallanan bir yürüyüş aynı zamanda multipl sklerozun bir belirtisi olabilir . Ayak parmaklarınız içe bakacak şekilde sallanan adımlarla hareket edebilir veya dengenizi daha sık kaybedebilirsiniz. Hatta yürürken dizleriniz çaprazlaşabilir ve buna doktorlar “makas” adını verir. Veya ayaklarınızdaki hissi kaybedebilir, dolayısıyla zemini hissedemiyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x