Bosphorus Boat Show bu hafta sonu başlıyor. Son model tekne ve yatlar karada buluşuyor.

Türkiye’nin ve dünyanın en önemli markaları son model tekne ve yatlarını İstanbul’da görücüye çıkarıyor. Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği (YATED) tarafından İstanbul Fuar Merkezi’nde 17-24 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek Bosphorus Boat Show’da 250’den fazla katılımcı ve bin 500’den fazla ürün ve hizmet sergilenecek. Fuarda, motoryatlardan, katamaranlara, yelkenlilerden küçük teknelere, deniz motorlarından tekne ekipmalarına kadar tüm bileşenler bir araya gelecek.

Fuar, İstanbul’da karada düzenlenen dünyanın ikinci, Türkiye’nin en büyük fuarı olacak. 45 bin metrekarelik net alanda düzenlenecek fuar için 65 binden fazla ziyaretçinin katılımı bekleniyor.

BÜYÜK TEKNELER ATAKÖY MARİNA’DA SERGİLENECEK

Fuar kapalı alanda yapılacağı için fuar alanına giremeyecek tekneler Ataköy Marina’da sergilenecek. Fuarın en büyük hedeflerinden birinin sektörün elindeki stokların satışını gerçekleştirmesi olduğunu belirten YATED Başkanı Murat Bekiroğlu, fuarda sadece tekneler, yatlar ya da sektörün ihtiyaç duyduğu ürünlerin sergilenmeyeceğini, sektörün sorunlarının da tartışılacağı ve gelecek için hazırlıklar yapılacağını dile getirdi.

EN BÜYÜK SORUN TEKNE BAĞLAMA FİYATLARI

Sektörün en büyük sorunları arasında marina yetersizliği ve yükselen tekne bağlama fiyatlarının olduğunu dile getiren Bekiroğlu yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı;

“Monaco’da 42 metrelik bir teknenin günlük bağlama fiyatının 650 Euro’yken, Göcek’te 1200 Euro olduğunu söylemiştik. Bu açıklamayı 2023’te yapmıştık. 2024 yılında da fiyatlar yükselmeye devam etti. TL bazında 3 kat, döviz bazında ise 2 kat artış yaşandı. Çözüm marinaların sayısını artırmak. Kısa süreli bir çözüm için balıkçı barınakları marinalara dönüştürülebilir. Hem balıkçılar daha iyi şartlara sahip olur, hem de tekne bağlama kapasitesi arttırılır. Kesin çözüm ise marina yatırımları ile sağlanır.

550 yat kapasiteli 5 yıldızlı bir marinanın bugün yatırım değeri 80 milyon dolar seviyelerinde. Eğer bu yatırımları yaparsanız yurt dışındaki tekne ve yat sahiplerini Türkiye’ye çekiyorsunuz. Sadece yazın kalmıyor, kış aylarında da marinada kalıyor. Bakım, onarım ve teknik işlerini de orada yaptırıyor. Kitle turizmine göre yat turizminden elde edilen gelirler de çok üst seviyelerde. Şu anda marina fiyatları bakımından Avrupa’nın en pahalısı konumundayız. Devlet yetkililerimize sektör temsilcisi olarak sorunu anlattık. Hatta bir firmayla anlaşma yapıp Türkiye kıyılarında marina potansiyeli olan yerlerin çalışmasını bile yaptık. Bu sunumu da kendilerine ilettik. Belirlenen yerler ise İzmir’in güneyi ile Antalya’nın kuzeyi arasında.”

İLK KEZ BU FUARDA TANITILACAK

Bir çok firma yeni ürünlerini ilk kez bu fuarda tanıtıyor. Honda Marine de yeni nesil ‘V8 dıştan takma motoru BF350’yi Türkiye’de ilk kez fuarda sergileyecek. Klasik Tekneler Platformu da farklı bir etkinliğe imza atacak. Fuarda 50 yaşında ve 11 metrelik Lady Q adlı teknenin restorasyonun aşamalarını katılımcılar tarafından an be an izlenebilecek.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x