Ak Parti MKYK’da Değişiklikler: Binali Yıldırım Liste Dışı Kaldı

Ak Parti, bugün Ankara’da genel kurul toplantısı yaptı ve Recep Tayyip Erdoğan tek aday olarak girdiği yarışta yeniden başkanlığa seçildi. Ak Parti’nin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda (MYKY) yapılan değişiklikler ise dikkat çekti.

Ak Parti’nin yaptığı genel kurul sonrasında yeni MKYK üyeleri de açıklandı.

Yeni MKYK’da yer almayan en dikkat çeken isim Binali Yıldırım oldu. Listeye giremeyen Genel Başkanvekili Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı, Başkanlık, TBMM Başkanlığı gibi birçok önemli görev üstlenmişti.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre, Ak Parti’nin yeni MKYK’sına medyatik isimler Şamil Tayyar, Metin Külünk, Mücahit Birinci de giremedi. Genel Başkan Yardımcıları Jülide Sarıeroğlu, Nurettin Canikli, Mehmet Ali Zengin de liste dışı kaldı. Bülent Arınç’ın oğlu Mücahit Arınç ile eski hakem Kuddusi Müftüoğlu da yeni listede yer aldı.

En dikkat çeken isim İbrahim Halil Yıldız oldu

MKYK asil üyeler arasında önceki dönem AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın da yeniden yer alması dikkat çekti. 14 Haziran 2018’de genel seçimlere 10 gün kala AK Parti Urfa Milletvekili Halil İbrahim Yıldız’ın Suruç’taki esnaf ziyareti sırasında Şenyaşar ailesinden Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Celal ve Adil Şenyaşar AK Partili Yıldız’ın yakınları ve korumaları tarafından öldürülmüştü. Aynı olayda Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Şah Yıldız da öldürülmüştü. AK Partili Yıldız’ın Şenyaşar ailesine yönelik saldırıyla ilgili aranan ağabeyi Enver Yıldız, olaydan 15 ay sonra yakınları ve aşiretine mensup yaklaşık 50 kişi ile Urfa Adliyesine giderek teslim olmuş ve tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x